Як перевірити наголос і вимову в Інтернеті? Онлайн-словники наголосів української та російської мов

Поради та корисні лінки для онлайн-довідники з наголосів та вимови від директора Київської школи політичної та бізнес-риторики Дмитра Хоркіна

 

 

Вітаю!


Нещодавно, читаючи лекцію з політичної риторики в Реанімаційному пакеті реформ для молодих політиків та громадських діячів,які навчались у Відкритому університеті реформ, студент попросив мене назвати онлайн-словники і з української, і з російської мов, в яких можна перевірити наголоси.

 

 Як перевірити наголос і вимову в Інтернеті? Онлайн-словники наголосів української та російської мов


З урахуванням мого досвіду роботи на Національному радіо та ведення урядових урочистостей, де вимова диктора має бути філігранною та, звісно, без провінційних говірок, я давно склав для себе список тих сайтів, де можна швидко і точно перевірити наголоси.


Почнімо з державної мови. На перше місце без вагань поставлю Український лінгвістичний портал: http://lcorp.ulif.org.ua/dictua/ 

 Тут можна, ввівши слово, побачити його форму по відмінках та в множині. І найголовніший плюс - є географічні назви! Проте, перевіряючи наголоси під час озвучування фільмів, знайшов кілька помилок на сайті. Наприклад, слово "па́м'ятка" чомусь у множині має наголос на перший склад, а має бути тільки на останній "пам'ятки́". Нажаль, ця помилка є і в багатьох "паперових" словниках, проте авторитетний "дикторський" словник академіка Жовтобрюха дає правильний варіант.


Йдемо далі! )) Є хороший онлайн-словничок http://sum.in.ua/. Хоча він і тлумачний, проте тут у наголоси можна перевірити.


Перейду на російську! Электронных словарей русского языка много, но есть один портал, на котором ВСЕ самые нужные для лектора, политика, актёра, диктора словари и справочники собраны вместе... это портал http://www.gramota.ru/.

 

Особенно мне симпатичен справочник Русское словесное ударение.Словарь нарицательных имён. Автор М. В. Зарва. Печатное издание М.: ЭНАС, 2001. - нуууу, очень полезный словарь для диктора, много редких слов!


Говорите правильно! Помните: как человек говорит, так он и думает!


С уважением 

директор Киевской школы политической и бизнес-риторики Дмитрий Хоркин

Сайт нашей школы: http://speechimage.kiev.ua/