Як берегти свій голос взимку? Секрети від радіоведучого

Як берегти свій голос взимку? Секрети диктора

 

Як берегти свій голос взимку? Секрети від радіоведучого
Дмитро Хоркін – ведучий Першого каналу Українського радіо,

диктор державних протокольних подій (зокрема військових парадів до Дня Незалежності на Хрещатику),

провідний тренер Київської школи політичної та бізнес-риторики

 

 

 


В моїй професій голос – основний інструмент або, так би мовити, знаряддя праці, про яке варто піклуватися, берегти. А як це робити? Чи існує «гігієна голосу»? Які секрети передали мені легендарні диктори Українського радіо, які звучали бездоганно?


Прийшовши в професію у 18-тирічному віці, мені сама доля подарувала честь спілкуватися, навчатися у дикторів-легенд, які працювали в ефірі Національного радіо. Серед них – зірка радіоефіру 70-80-тих Алла Сологуб, голосом, якої завжди зачаровувався. Мені на самісінькому початку роботи на радіо, звісно, було цікаво – а як берегти свій голос, як не хворіти взимку, як не втратити свою працездатність? Найдієвішою, як повідала Алла Іванівна, є профілактика, зокрема –

-          зволоження слизової оболонки носа і горла обліпиховою олією.

Коли починається сезон застуди і грипу, я щодня перед сном закапую ніс обліпиховою олією. Зранку легко дихається, і добре резонують носові порожнини (диктори і співаки зрозуміють).  До речі, олія з плодів обліпихи захищає клітинні оболонки, внутрішньоклітинні структури завдяки наявності в складі природних біологічно активних речовин, і стимулює процеси загоєння при ураженнях слизових оболонок, чинить антибактеріальну (пригнічує ріст бактерій). Обліпихова олія сприятливо впливає на процеси клітинного живлення. Коштує в аптека ця олія вітчизняного виробництва близько 11 гривень.

 


Ще важливо правильно дихати. Тут надзвичайно добре допомагає -

-           дихальна гімнастика Стрельникової,

за методикою якої ставлять правильне дикторське дихання абсолютна більшість акторів у світі. Можна хоча б робити розминку: зробіть глибокий сильний вдих через ніс «животом» (а не плечима) і повільно видихніть, або (цитата з книжки О.М. Стрельникової):
Станьте прямо, ноги поставте на ширині плеч та витягніть руки вздовж тіла. Починайте робити короткі вдихи носом.
Щоб зрозуміти, чи правильно ви робите вдихи, зверніть увагу на крила носа. В той час, коли ви різко та активно втягуєте повітря, вони повинні притискатися до носової перегородки, а не розширятися.
Робіть спочатку невеликі серії по два або чотири вдихи підряд. З невеликими паузами проробіть таким образом «сотню» дихальних вправ. Старайтеся при цьому витримувати темп прогулянкового кроку.
Для того, щоб відпрацювати правильний темп виконання вправ, починайте крокувати на місці. На кожен крок робіть один вдих.
Зверніть увагу на те, що в традиційній гімнастиці прийнятий такий спосіб дихання - на кожен крок виділяється послідовно то вдих то видих.
В гімнастиці Стрельникової вдих супроводжує кожен крок, вільний видих робиться в проміжках між рухами.

 

 

Коли у мене в радіоефірі був відомий київський лікар Отто Стойка, розпитав його про дієву профілактику застуд. Найкраще, на думку фахівця, -


-          активний здоровий спосіб життя: треба займатися спортом (фізичною культурою, фітнесом), частіше гуляти на свіжому повітрі, не надуживати алкоголем.


Не посперечаєшся з лікарем! Особисто я принаймні двічі на тиждень займають у фітнес-центрі, це допомагає не лише тримати себе у сценічній формі, а й добре бадьоро себе почувати.


А ось коли я вже починаю хворіти (а на «хворіти» не маю ні часу, ні права), тут мені допомагає:


-          тепло; Взагалі прогріваюсь щотижня в сауні, тим паче, якщо застудився, -  особливо відчутний ефект після марокканської або римської саун з високою вологістю (це мій особистий досвід).

-          колларгол 3%-овий; Закапувати ніс при застуді, - він підсушує слизову тоді, коли ти вже «розклеївся», і знімає набряк у носі. Колларгол можна замовити тільки в рецептурних аптеках. А рекламованими судинозвужувальними препаратами не користуюсь!

-          чай з лимончиком та імбиром (ну, тут я не оригінальний)

-          часник і цибуля (ну, не прямо ж перед роботою чи, боронь боже, романтичним побаченням).

 


І взагалі, голос (так само, як і імунітет) відображає ваш внутрішній стан, спосіб життя, думки, які ви носите і якими сните…

 

Тому важливо поменше шукати #зраду в усьому, не заздрити, менше дратуватися через дрібниці і радіти життю:  ходіть у кіно, біжіть на побачення, спілкуйтесь із приємними людьми!